Military24.pl - Sklep Militarny i Turystyczny - Militaria, Survival, Outdoor
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Menu

BOB czyli plecak ucieczkowy. Czym jest i jak go przygotować?

blog Military24
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

BOB czyli plecak ucieczkowy. Jak go przygotować?

Szczególnie w trakcie pandemii COVID-19 nabraliśmy świadomości, jak mikroskopijny obiekt może naruszyć stabilność funkcjonowania całej cywilizacji. Na horyzoncie jest również widmo blackoutu – czyli całkowitego braku prądu na znacznym obszarze. Inne poważne kataklizmy zagrażające cywilizacji to pożary czy powódzie. Do tego wszystkiego będzie potrzebny profesjonalny plecak ucieczkowy.

 

[product category_id="625" slider="true" onlyAvailable="true"]

Skrót BOB pochodzi od angielskich słów „Bug out bag” – co w tłumaczeniu oznacza mniej więcej – plecak przygotowany do ewakuacji. Ciężko przewidzieć sytuacje, w których taki ekwipunek ratunkowy na blackout będzie przydatny. Obok wspomnianych wcześniej kataklizmów, mogą wydarzyć się mniej „apokaliptyczne” sytuacje np. awaria samochodu w odległym miejscu bez kontaktu z cywilizacją.

Przyjmuje się, że wyposażenie plecaka ucieczkowego powinno wystarczyć na 72 godziny przetrwania w oczekiwaniu na pomoc lub marsz.

Co warto wiedzieć o samym plecaku ucieczkowym?

Przed wyznaczeniem najbardziej istotnego wyposażenia plecaka ucieczkowego, warto zatrzymać się… na samym plecaku. Podczas kataklizmu możemy napotkać bowiem różnego rodzaju przeszkody i trudne warunki. Plecak musi wykazywać się zatem wysoką odpornością na wilgotność, opady atmosferyczne, jak również wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne np. podczas przechodzenia przez gęsty las, gdzie ostra gałąź mogła naruszyć nasz ekwipunek.

Najlepiej, gdy plecak nie przykuwa zbyt mocno uwagi. Widok rzucającego się w oczy i dużego bagażu mógłby skusić wrogo nastawione osoby do napaści zmotywowanej chęcią kradzieży. Z tego powodu błędem jest transportowanie kluczowego wyposażenia w plecaku z logiem znanej marki lub w jaskrawym kolorze. Najlepiej zdecydować się na odcienie: czarny, oliwkowy lub khaki.

Wyposażenie plecaka ucieczkowego - woda

Przygotowując swój plecak ucieczkowy trzeba w pierwszej kolejności zadbać o najważniejsze potrzeby – niewątpliwie należy do nich spożywanie wody. 1l dziennie na osobę to absolutne minimum, szczególnie przy dużej aktywności fizycznej w związku z sytuacją awaryjną. Pamiętajmy o filtrze do wody i tabletek do jej uzdatniania, co pozwoli na pozyskanie płynu niezbędnego do życia ze środowiska.

Pożywienie

Pomimo, że głodni jesteśmy w stanie przetrwać dłużej niż spragnieni, to wciąż potrzebujemy kalorii w celu utrzymania odpowiedniego tempa marszu czy pokonywania przeszkód w środowisku. Warto więc wyposażyć swój plecak ucieczkowy w szybkie do zjedzenia produkty – batony, czekoladę, konserwy czy specjalne racje żywnościowe.

[product category_id="411" slider="true" onlyAvailable="true"]

 

Odzież i śpiwór

W kwestii odzieży i śpiwora, trzeba przede wszystkim wciąż pod uwagę porę roku. W okresie letnim warto zdecydować się na ograniczenie zajętego miejsca w plecaku. Przy dodatnich temperaturach wyjmijmy więc śpiwór, a grubą odzież np. z polaru zastąpmy lekką, funkcjonalną kurtkę z syntetycznego, nieprzemakalnego materiału.

W plecaku ucieczkowym warto umieścić również skarpety – przemieszczając się po podmokłych terenach nie trudno o przemoczenie obuwia. Poruszanie się w takich skarpetach jest ryzykowne dla zdrowia, a nawet życia przy ujemnych temperaturach.

Co jeszcze warto umieścić w plecaku ucieczkowym?

Szczególnie podczas wystąpienia blackoutu połączonego z kataklizmem, warto zaopatrzyć się w dobrą latarkę wraz z zestawem baterii. Wybierzmy urządzenie, które wyróżnia się wydajną i długą pracą na jednym źródle zasilania. Możesz również zdecydować się na ładowarkę z akumulatorem, jednak musisz pamiętać o zaopatrzeniu swojego plecaka w naładowane powerbanki.

Szczególnie podczas wystąpienia blackoutu połączonego z kataklizmem, warto zaopatrzyć się w dobrą latarkę wraz z zestawem baterii. Wybierzmy urządzenie, które wyróżnia się wydajną i długą pracą na jednym źródle zasilania. Możesz również zdecydować się na ładowarkę z akumulatorem, jednak musisz pamiętać o zaopatrzeniu swojego plecaka w naładowane powerbanki.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl