Military24.pl  - Militaria ・ Survival ・ Outdoor ・ Biwak ・ Myślistwo
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Gazy pieprzowe - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

blog Military24
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Gazy pieprzowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy staniesz się uczestnikiem niebezpiecznej sytuacji. Nawet pozornie niewinne spotkanie nieznajomej osoby w niewłaściwym miejscu i czasie może być podłożem sprzeczki lub konfliktu. Nie masz wpływu na zachowanie obcych osób, możesz jednak skutecznie bronić się przed ich agresją Podpowiemy Ci, z czego składa się gaz pieprzowy, jak wybrać właściwy model oraz jak użyć go w celu samoobrony.

Jakie substancje drażniące zawiera gaz pieprzowy?

Składnikiem odpowiedzialnym za drażniące działaniu gazu pieprzowego jest olejek pieprzowy, czyli OC (Oleoresin capsicium). W jego skład wchodzi między innymi substancja zwana kapsaicyną, którą znajdziemy na przykład w ostrych papryczkach. Stąd popularna nazwa gaz pieprzowy.

Pomimo drażniącego działania jest stosunkowo bezpieczny dla życia i zdrowia. Gaz pieprzowy nie wywołuje bólu, natomiast ma silne działanie piekące. Sprawia poważne trudności w otwieraniu oczu przez napastnika. W połączeniu z obrzękiem i tymczasową ślepotą powoduje dezorientację. Ponadto wdychanie oparów gazu pieprzowego wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego, wywołując kaszel, duszności, niekontrolowane kichanie, a także ślinotok.

Jakie oznaczenia posiadają gazy pieprzowe?

Kupując gaz pieprzowy, znajdziesz na etykiecie dane wskazujące jego moc. Unikaj modeli nieposiadających stosownego oznaczenia, bo w ich przypadku nie wiesz tak naprawdę, co kupujesz.

SHU to w skrócie Skala Scoville’a, która określa stopień pikantności papryczek. Czysta kapsaicyna, czyli główny składnik roztworu gazu pieprzowego, zawiera aż 16 mln punktów! Dla porównania popularnie stosowana w kuchni papryka jalapeno ma jedynie 2500-8000 punktów. Siła działania gazu pieprzowego jest zależna od ilości punktów w skali Scoville’a. Popularna wartość to 1,5 – 3 mln SHU.

OC % oznacza stężenie oleożywicy kapsaicynowej. Wskaźnik ten określa czas oddziaływania gazu na napastnika. Stężenie na poziomie 5% działa przez około 30 minut. Miej na uwadze, że czas ten może się różnić w zależności od predyspozycji agresora.

MC % wskazuje stężenie głównych kapsaicynoidów. Aby ustalić rzeczywiste stężenie procentowe MC, należy podzielić wartość stężenia MC przez OC. Środek zawierający 15% MC w gazie o stężeniu 10% OC będzie miał moc 1,5%. Gaz pieprzowy o stężeniu do 0,5% MC służą do stosowania przeciw psom. Natomiast 0,5 do 1,5% to moc, którą można stosować wobec ludzi. Najmocniejszy gaz pieprzowy stosowany wobec ludzi nie może mieć mocy większej niż 2%. Większe wartości są przeznaczone do stosowania np. wobec niedźwiedzi.

Jak stosować gazy do samoobrony?

Stosowanie gazu pieprzowego przynosi pożądane efekty przy trafianiu jego strumieniem w twarz agresora. Dzięki silnie drażniącemu działaniu niemal natychmiastowo zaburza widzenie u napastnika, powodując dezorientację. Trafienie w usta i nos sprawia, że osoba napotyka od razu problemy z oddychaniem.

 Propozycje gazów pieprzowych:

[product category_id="872" limit="8" slider="true" onlyAvailable="true"]

 

Kluczowe jest zapoznanie się z budową rozpylacza zakupionego przez Ciebie gazu. W sytuacji zagrożenia musisz działać szybko i zdecydowanie. Nawet najmocniejszy gaz pieprzowy użyty niecelnie nie przyniesie efektów.

W jaki sposób rozpylają się gazy do samoobrony?

Popularna forma rozpylania to mgła/stożek. Strumień gazu jest szeroki, co ułatwia obronę przed większą grupą napastników, choć ma ograniczony zasięg. Rozpylone cząsteczki są podatne na działanie wiatru, dlatego w niekorzystnych warunkach może dość do cofnięcia się gazu w Twoją stronę.

Punktowy rozpylacz działa bardziej precyzyjnie i ma większy zasięg. Jego strumień jest węższy, więc trafienie w twarz agresora jest kluczowe. Ma znacznie mniejszą podatność na deszcz oraz wiatr.

Istnieje jeszcze rozpylacz generujący pianę – sprawia, że gaz przywiera do celu, co zwiększa obszar działania. Jego podatność na deszcz i wiatr mieści się pomiędzy mgłą a punktowym dozownikiem gazu. Podobnie jak w przypadku tego ostatniego należy trafić w twarz napastnika

Z kolei żel, podobnie jak piana, sprawdza się w pomieszczeniach. Wymagane jest trafienie w twarz. Trudno go z niej usunąć. Jest najbardziej odporny na warunki pogodowe oraz ma największy zasięg.

Komentarze do wpisu (1)

21 grudnia 2021

Dzięki za mocny artykuł! Kupiłem gaz Sharga i nie żałuje :D

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl