Military24.pl - Sklep Militarny i Turystyczny - Militaria, Survival, Outdoor
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Menu
blog Military24
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

W dzisiejszym świecie samoobrona staje się coraz bardziej istotna, ponieważ narażeni jesteśmy na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w domu. Gaz pieprzowy, pałka teleskopowa, pałka gumowa, kubotan – to tylko niektóre z narzędzi, które mogą być użyteczne w sytuacjach samoobrony. Samoobrona, szczególnie dla kobiet, staje się coraz bardziej istotna w obliczu zwiększającej się liczby przypadków przemocy i napaści na ulicach. Warto zatem poznać nie tylko dostępne narzędzia, ale również techniki obrony oraz przepisy prawne związane z samoobroną w Polsce. Jak zatem obronić się legalnie i skutecznie? Wszystko, co musisz wiedzieć o samoobronie znajdziesz w tym poradniku.

Czym jest samoobrona? - definicja, przykłady

Kiedy słyszymy słowo samoobrona, często kojarzymy ją z walką w obronie siebie, swoich bliskich lub powierzonego nam mienia. To prawda,jednak samo pojęcie samoobrony jest dość szerokie. Obejmuje to stosowanie odpowiednich chwytów, uderzeń i kaczek w celu obezwładnienia przeciwnika, a także stosowanie różnorodnych środków zapobiegawczych takich jak gazy pieprzowe, pałki teleskopowe itp.
Obrona przed bezprawnym atakiem (napaścią) jest prawem gwarantowanym przez obowiązujący polski Kodeks karny z 1997 roku. Idąc dalej i przedstawiając jeden z paragrafów Art. 25 §1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. Możemy się jednak bronić tylko wtedy, gdy zostaniemy zaatakowani bezprawnie, bezpośrednio i realnie. Musi nastąpić rzeczywisty atak, np. nie możemy zareagować na kogoś, kto nam grozi z kilku metrów, tylko wtedy, gdy napastnik zbliży się do nas i będzie chciał zrealizować groźbę.
 
Osoba dobrze przygotowana i świadoma będzie wiedziała, jak unikać zagrożeń, jak zachować się w sytuacjach wysokiego ryzyka i jak uniknąć paniki. Rozważmy konkretną sytuacją:

Przykład samoobrony na ulicy

Wyspecjalizowane szkoły prowadzą kursy samoobrony, uczące zachowań umożliwiających odparcie ataku silniejszego napastnika. Coraz częściej w Polsce pojawiają się kursy samoobrony dla kobiet, w których praktykuje się konkretne sytuacje i możliwe rozwiązania. Przykładem może być napaść rabunkowa. Atakujący prosi o oddanie telefonu, portfela lub zegarka. Możliwości w tej sytuacji są ograniczone. Działania możemy podjąć na kilka sposobów:

  • Walka wręcz

Samoobrona polegająca na bezpośrednim fizycznym odparciu ataku. Odnosi się zarówno do walki na krótkim dystansie przy użyciu broni  białej (np. noża, czy pałki teleskopowej), jak i do walki dwóch nieuzbrojonych przeciwników za pomocą chwytów oraz uderzeń. Każda sztuka walki zawiera ruchy i techniki odpierania ataków. Do najskuteczniejszych zaliczają się te, które zawierają elementy walki w stójce, m.in. Krav Maga, Jiu-Jitsu czy boks, które pozwalają skutecznie bronić się na ulicy.

  • Użycie narzędzi do samoobrony nie wymagających walki

Najpopularniejszymi metodami są jednak narzędzia samoobrony takie jak  gaz pieprzowy - to najszybsza i najskuteczniejsza forma odparcia ataku.

  • Negocjacje

Samoobrona werbalna – tj. umiejętności negocjacyjne, asertywna komunikacja oraz sprawianie wrażenia spokojnego i pewnego siebie w sytuacjach konfliktowych, aby odstraszyć potencjalnych napastników. Wymaga umiejętności radzenia sobie ze stresem, panowania nad emocjami i zachowania spokoju w niebezpiecznych sytuacjach.

Liczba dostępnych rozwiązań może się różnić w zależności od konkretnych okoliczności. Na przykład może być nie jeden, ale wielu atakujących, lub nie ma możliwości ucieczki.

Gaz, pałka, czy paralizator - Czym się bronić ?

Bezpieczeństwo osobiste jest dla nas najważniejsze, dlatego warto zainwestować czas i zasoby w zakup odpowiednich narzędzi i przygotować się na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w dużym mieście, czy na wsi, umiejętność ochrony siebie jest kluczowym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo w niebezpiecznych sytuacjach. Wiele osób zastanawia się, jakie narzędzia mogą legalnie kupić i nosić. Przed zakupem jakichkolwiek narzędzi do samoobrony warto zastanowić się nad własnymi potrzebami i umiejętnościami.

Gaz pieprzowy – jego pojemnik jest zwykle mały i lekki, dzięki czemu można go łatwo nosić w kieszeni lub torebce. Metoda ta jest bardzo skuteczna – napastnicy w ciągu kilku minut zaczną łzawić, pocierać oczy i miotać się z dezorientacji. Są łatwo dostępne, tanie i można je swobodnie posiadać i nosić. Nie wyrządzają większych szkód na osobie, na której zostały użyte. Pozwalają na ucieczkę i zawiadomienie policji, bez konieczności walki.

Paralizatory, podobnie jak gazy, są całkowicie legalne dla dorosłych, kompaktowe i skuteczne. Urządzenie generuje prąd elektryczny, który przepływa przez ciało, powodując skurcze mięśni, ból i ostatecznie dezorientację. Jednakże w przypadku upuszczenia lub przejęcia przez napastnika może zostać użyty przeciwko właścicielowi. Może także wyrządzić poważną i niezamierzoną krzywdę atakującemu. Jeśli ktoś ma chorobę serca, napięcie 200 000 V przepływające przez jego ciało będzie miało dość nieprzyjemne konsekwencje.

Kubotan to mały długopis, zwykle o długości od 10 do 15 centymetrów, wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego. Jest mały, niepozorny i tani. Jeśli jednak chcesz skutecznie wykorzystać Kubotan, musisz wiedzieć, gdzie i jak atakować.

Pałka, czy to teleskopowa czy tonfa, to niebezpieczna, choć legalna broń. Może pozbawić życia jednym uderzeniem. Długość czyni je skutecznym narzędziem do odparcia ataku fizycznego, ponieważ pozwala na zwiększenie zasięgu i siły uderzenia. Mogą być również używane jako narzędzie odstraszające.

Nóż do samoobrony - w bliskim dystansie jest to śmiercionośne narzędzie, dlatego nie jest najczęściej wybieraną formą narzędzia. Z nożem w ręku łatwo przekroczyć granicę obrony koniecznej, ponieważ  nawet niewielki cios może być śmiertelny.

Gdzie kupić narzędzia do samoobrony?

To, gdzie kupisz akcesoria do samoobrony gwarantują po części ich skuteczność, Twoje bezpieczeństwo i chroni Twoje interesy prawne, w przypadku konieczności ich użycia. Dostępne są w sklepach stacjonarnych z bronią i z wyposażeniem policyjnym oraz niektórych sklepach internetowych z artykułami do samoobrony lub specjalizujących się w sprzęcie turystycznym.

Ważne jest, aby wybrać sprawdzone i renomowane miejsce zakupu, które oferuje wysokiej jakości produkty oraz odpowiednie wsparcie dla klientów. Dokonując zakupu w takim miejscu mamy pewność, że był on przez sprzedawcę zweryfikowany pod względem pochodzenia, odpowiednio przechowywany i jest skuteczny.

Zakup broni białej online  

Ostatecznie najważniejszą kwestią jest odpowiednie sprawdzenie, nie tylko samego produktu, a znalezienie dobrego sprzedawcy, który gwarantuje wysoką jakość usług i niezawodny produkt. W większych miastach, takich jak Gdańsk, Poznań, Wrocław, czy Warszawa, znaleźć możemy wiele stacjonarnych sklepów taktyczno outdoorowych. Na przestrzeni lat zakupy online stały się jednak bardziej popularną formą. Jest wygodniejsza, a asortyment w sklepach internetowych jest znacznie większy. Niezależnie, czy zamawiamy gaz w formie breloku do torebki, czy pałkę teleskopową, otrzymamy dostawę do domu na terenie całego kraju.

Samoobrona? W sklepie military24.pl znajdziesz szeroką gamę produktów. Wśród nich między innymi: gazy policyjne, pałki teleskopowe, kubotany, a nawet specjalne gazy pieprzowe dla kobiet, które wyglądem przypominają brelok. Warto jednak skorzystać z gotowych rankingów i opinii.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl